Prof. Dr. Kıvanç GÜNHAN

Prof. Dr. Kıvanç Günhan 1974 yılında İzmir’de doğmuştur. Uzmanlığa kadarki eğitimini dereceyle girdiği ve mezun olduğu Bornova Anadolu Lisesi (ortaokul), İzmir Fen Lisesi (lise), Chugiak High School (Anchorage, ABD) ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlamıştır. 2000 yılında Celal Bayar Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalında asistanlığa başlamıştır. O tarihten itibaren aralıksız olarak aynı klinikte çalışmaya devam etmektedir. 2007 yılında Yardımcı Doçent, 2012 yılında Doçent ve 2018 yılında Profesör olmuştur. 2010 yılında Celal Bayar Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nda doktora programını (PhD) tamamlamıştır. Yaşam boyu eğitim-öğretim-araştırma ve çalışmaya devam etmek gerektiğine inanan Dr. Günhan, 2007 yılından beri öğretim üyesi kadrosunda bir eğitmen olmakla birlikte halen Dokuz Eylül Üniversitesi Biyofizik Anabilim Dalında ikinci doktorasına (PhD) devam etmektedir. Uyku Tıbbı konusunda katıldığı kurslar ve eğitim programı, 1 yıllık aktif Uyku Laboratuvarında çalışması ve ilgili sınavlarda başarılı olması sonucunda 2010 yılında Uyku Hekimliği sertifikası almıştır. 2011 yılında Avrupa Kulak Burun Boğaz Hastalıkları bord lisans sınavlarında başarılı olarak, FTBORLHNS ünvanı kazanmıştır. Deneysel hayvan araştırmalarına, 2004 yılında tamamladığı alerjik rinit konusundaki tez çalışmasından beri ilgi duymaktadır. 2009 yılında CBÜ Deneysel Hayvan Araştırmaları Merkezi (DEHAM) kurulumu ile görevlendirilmiştir. Halen DEHAM merkez müdürlüğü görevine devam etmektedir.

Özellikli ilgi alanı rinoloji, yani burun ve burun ilişkili hastalıklardır. Yüz estetik uygulamaları, rinoplasti, endoskopik sinüs cerrahisi, alerjik rinit, uyku bozuklukları tanı ve tedavisi, kök hücre uygulamaları ve robotik cerrahi konularında öncelikle kendi kliniğindeki ve ülkemizdeki diğer kıdemli ve tanınmış hocalarından aldığı eğitimlerin yanı sıra, 2003 yılından itibaren konusunda Dünyaca ünlü 9 yurtdışı üniversitede bulunduğu tarih sırasına göre Tübingen, Ghent, Harvard (burslu), Mannheim, Heidelberg, Thomas Jefferson, Philadelphia, DePaul, Illinois 1ile 4 ay süresince önce gözlemci sonra misafir öğretim üyesi olarak eğitim ve çeşitli çalışmalarda bulunmuştur.

Ulusal ve uluslararası boyutta 100’den fazla bilimsel çalışması vardır. Bu çalışmalarıyla büyük çoğunluğu uluslararası çalışmalardan olmak üzere 300’ün üzerinde atıf almıştır. Babası Prof. Dr. Övünç Günhan ile birlikte 2002 yılında alerjik rinit konusunda bir kitap yazmıştır. Ayrıca toplamda 32 adet kitap içinde bölüm yazarlığı bulunmaktadır. Kendisi, branşına ait yerli ve yabancı 4 dergide yayın kurulu üyesidir ve 6 dergide hakemlik görevi vardır.

Her bilimsel çalışmanın ülkeye katma değer getirmesi gerektiği düşünmektedir. Bu bağlamda koku alma bozuklukları tanı ve tedavisi konusunda yaptığı araştırmalar ile 2015 yılında TÜBİTAK’ın BİGG (Bireysel Genç Girişimci) eğitim programına başvurmuştur ve kabul edilmiştir. 4 aylık eğitim sonrası, TEYDEB’den aldığı girişimcilik teşviki ile Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Teknokenti’nde (DEPARK), Rinotek Sağlık Teknolojileri ve Danışmanlık Ltd. Şti. isimli bir ArGe firması kurmuştur. Burada geliştirdiği koku alma bozukluklarında inovatif tedavi modülü, bilimsel ödüle layık bulunmuştur. Halen DEPARK’ta çeşitli konularda ArGe faaliyetlerine devam etmektedir.

Dr. Günhan çeşitli kamu kuruluşları tarafından desteklenen 13 projede yönetici, yürütücü veya araştırmacı olarak görev almıştır. Bu çalışmaların 6’sı ile bilimsel ödül almıştır. Halen TÜBİTAK projelerinde danışmanlık, hakemlik, panelistlik ve mentor görevlerine devam etmektedir.

İlgi alanında düzenlenen 12 ulusal veya uluslararası kongrede, düzenleme kurulu üyeliği ve genel sekreterlik görevleri üstlenmiştir. Çoğu rinoplasti, uyku hastalıkları ve alerji konularında olmak üzere 86 toplantıda konuşmacı ve kurs eğitmeni olarak meslektaşlarıyla bilgi ve tecrübelerini paylaşmıştır. Dr. Günhan, hekimlikte genç meslektaşlarının eğitimine çok önem vermektedir. Stajer ve asistanlara yılda yaklaşık 120 saat teorik ders anlatmakta ve 150 saat civarında pratik uygulama yaptırmaktadır. Türk Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği, Türk Rinoloji Derneği, Yüz Plastik Cerrahi Derneği, Otorinolaringolojik Alerji Derneği, Türk Uyku Tıbbı Derneği, European Rhinologic Society, European Academy of Facial Plastic Reconstructive Surgery, European Academy of Allergy and Clinical Immunology derneklerinin üyesidir. Ayrıca Türk Rinoplasti Derneği, Ege KBB Hekimleri Derneği, Anadolu Uyku Araştırmaları Derneği ve Robotik Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneklerinin kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesidir.

Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca ve halini anlatacak düzeyde İtalyanca bilmektedir. Orta okul yıllarından beri halk dansları oynamakta, piyano çalmakta, su sporları, golf ve balıkçılıkla ilgilenmektedir. Eşi, Meltem ile, Kerem isimli bir oğulları bulunmaktadır.